Belka
Sobota, 19 Stycznia 2019   imieniny: Marta, Henryk, Mariusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Poczta Polska czci znaczkiem rocznicę Marii Skłodowskiej-Curie

Data publikacji: 2017-11-07, Data modyfikacji: 2017-11-07
A A AWydrukDrukuj  
 
Poczta Polska czci znaczkiem rocznicę Marii Skłodowskiej-Curie

7 listopada br. przypada 150. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla. Poczta Polska wydaje okolicznościowy znaczek wraz z kopertą FDC (Pierwszego Dnia Obiegu) i datownikiem.

Autorka znaczka, Agata Tobolczyk, zamieściła na nim portret noblistki odzwierciedlający dojrzałą kobietę i zarazem naukowca z ogromnym dorobkiem. Kolorystyka i oprawa graficzna nawiązującej do promieniowania radu i polonu – pierwszych pierwiastków radioaktywnych – odkrytych przez Marię Skłodowską-Curie. W środku arkusika, na złotej folii został wytłoczony wizerunek medalu Nagrody Nobla. Na oprawie znajdują się urządzenia chemiczne – zdjęcia eksponatów znajdujących się w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, które udostępniło Poczcie Polskiej materiały fotograficzne. 

Maria Curie-Skłodowska jest jedyną kobietą uczonym uhonorowanym Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych. Urodziła się w Warszawie 7 listopada 1867 Wyjechała w 1891 roku studiować na Sorbonie. Żadna uczelnia na ziemiach polskich nie pozwalała wówczas studiować kobietom. Pierwszą Nagrodę Nobla przyznano jej w dziedzinie fizyki. Doceniono w ten sposób badania nad promieniotwórczością, które Maria prowadziła wraz z mężem Piotrem oraz Henrim Becquerelem. Drugą nagrodę Nobla otrzymała z chemii, za wydzielenie czystego radu i badanie właściwości promieniotwórczych pierwiastków.

Zmarła 4 lipca 1934 r. Została pochowana w grobie rodzinnym na cmentarzu w Sceaux. Po latach, w 1995 r., szczątki Marii i Piotra zostały uroczyście przeniesione do paryskiego Panteonu.

Poczta Polska wydała kilka emisji dedykowanych Marii Skłodowskiej-Curie. Ostatnią z nich była wspólna emisja z Pocztą Szwecji wydana w 2011 r. pt.: „100-lecie Nagrody Nobla z chemii dla Marii Skłodowskiej-Curie”.

O znaczku: 
autorka projektu: Agata Tobolczyk
liczba znaczków: 1
wartość: 6 zł
nakład: 180 000 szt.
technika druku: offset + hotstamping
format znaczka: 31,25 x 43 mm
arkusz sprzedażny: 8 znaczków + pustopole
papier: fluorescencyjny
data wprowadzenia do obiegu: 7 listopada 2017 r.

Poczta Polska, Źródło artykułu: infowire.pl, Autor zdjęć: Poczta Polska
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat chojnicki - powiat południowo-zachodniej części województwa pomorskiego z siedzibą w Chojnicach. W skład powiatu wchodzą gminy: Chojnice, Brusy, Czersk oraz Konarzyny.

  Powiat chojnicki położony jest na terenie Borów Tucholskich, Pojezierza Krajeńskiego oraz Równiny Charzykowskiej. Zróżnicowanie warunków naturalnych wpływa na jego atrakcyjność turystyczną. Ponadto atracyjność tę wzmacnia bogactwo obiektów kulturowych i zabytków  (m.in. Bazylika Ścięcia św. Jana Chrzciciela, Neogotycki ratusz z 1902 r., wieża ciśnień, spichlerze). Turystów przyciąga także duża liczba jezior oraz doskonałe warunki do łowienia ryb.

  Główne gałęzie przemysłu powiatu stanowią: rolnictwo, rybołóstwo, przemysł drzewny, metalowy i maszynowy.


  Przez powiat przebiega DK nr 22; na jego terenie znajdują się 2 węzły kolejowe: Chojnice oraz Czersk.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola