Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

NFOŚiGW przekazał Nowej Cerkwi specjalistyczny sprzęt do usuwania skutków nawałnic

Data publikacji: 2017-09-05, Data modyfikacji: 2017-09-05
A A AWydrukDrukuj  
 
NFOŚiGW przekazał Nowej Cerkwi specjalistyczny sprzęt do usuwania skutków nawałnic

- NFOŚiGW informuje:

4 pilarki spalinowe, 4 kanistry, 2 agregaty prądotwórcze i 10 siekier przekazał NFOŚiGW wsi Nowa Cerkiew w gminie Chojnice, poszkodowanej w sierpniowych nawałnicach. Specjalistyczny sprzęt do usuwania skutków nawałnic pozwoli przywracać ład w najbliższym otoczeniu mieszkańców. To kolejne wsparcie Narodowego Funduszu dla Nowej Cerkwi, będące następstwem oddolnej inicjatywy pracowników.

Tym razem to Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podjął decyzję o wygospodarowaniu ponad 23 tys. zł dla mieszkańców Nowej Cerkwi, którym wcześniej (24 sierpnia br.) postanowili pomóc pracownicy Narodowego Funduszu. Wówczas do wsi w województwie pomorskim, dotarły artykuły pierwszej potrzeby, m.in. środki chemiczne, spożywcze, koce, pościele i ręczniki, które w zbiórce z własnej inicjatywy zgromadzili pracownicy NFOŚiGW.

To jednak była kropla w morzu potrzeb, a na miejscu okazało się, że brakuje specjalistycznego sprzętu, który ułatwiłby ochotniczej straży pożarnej usuwać takie skutki nawałnic, jak połamane drzewa czy zerwane konstrukcje dachów. Dlatego też Zarząd NFOŚiGW przeznaczył znaczne środki finansowe na zakup 4 pił spalinowych, 4 kanistrów, 2 agregatów prądotwórczych i 10 siekier. Cały ten sprzęt został przekazany 31 sierpnia br. na ręce Komendanta Gminnego Ochotniczej Straży Pożarnej Łukasza Kwiatkowskiego i Inspektora ds. Zarządzania Kryzysowego Urzędu Gminy Chojnice, Adama Kuklewskiego.

– Pilarki pomogą przy usuwaniu połamanych drzew na skutek silnych wiatrów, huraganów, ale także w akcjach przeciwpowodziowych do usuwania zatorów z połamanych drzew, niesionych przez nurt rzeki. Piłami spalinowymi do drewna będą wykonywane przeciwogniowe pasy w lasach oraz przecinane konstrukcje drewniane w celu usunięcia skutków pożaru lub katastrof budowlanych, czyli ich podstawowe przeznaczenie (cięcie drewna) będzie bardzo rozszerzone – powiedział Komendant Gminny OSP Łukasz Kwiatkowski. – Ponadto przekazane agregaty prądotwórcze w naszych jednostkach będą służyły do oświetlenia terenu, napędu różnego typu narzędzi ratowniczych, jak również do zasilania urządzeń medycznych ratujących lub podtrzymujących życie czy też do zasilania bardzo ważnych ze względu na bezpieczeństwo obiektów – dodał Komendant.

Wsparcie Narodowego Funduszu dla mieszkańców Nowej Cerkwi to przykład wielokierunkowego reagowania na potrzeby poszkodowanych w nawałnicach – zarówno w wymiarze oddolnym na zasadzie „ludzie ludziom”, jak i instytucjonalnym. Odbiorcy pomocy byli wyraźnie pokrzepieni świadomością, że otrzymali równoczesne wsparcie od centralnej instytucji publicznej, jaką jest NFOŚiGW oraz jej pracowników, którzy w swoim gronie zorganizowali spontaniczną zbiórkę darów.

NFOŚiGW, Źródło artykułu: Centrum Prasowe PAP, Autor zdjęć: NFOŚiGW
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat chojnicki - powiat południowo-zachodniej części województwa pomorskiego z siedzibą w Chojnicach. W skład powiatu wchodzą gminy: Chojnice, Brusy, Czersk oraz Konarzyny.

  Powiat chojnicki położony jest na terenie Borów Tucholskich, Pojezierza Krajeńskiego oraz Równiny Charzykowskiej. Zróżnicowanie warunków naturalnych wpływa na jego atrakcyjność turystyczną. Ponadto atracyjność tę wzmacnia bogactwo obiektów kulturowych i zabytków  (m.in. Bazylika Ścięcia św. Jana Chrzciciela, Neogotycki ratusz z 1902 r., wieża ciśnień, spichlerze). Turystów przyciąga także duża liczba jezior oraz doskonałe warunki do łowienia ryb.

  Główne gałęzie przemysłu powiatu stanowią: rolnictwo, rybołóstwo, przemysł drzewny, metalowy i maszynowy.


  Przez powiat przebiega DK nr 22; na jego terenie znajdują się 2 węzły kolejowe: Chojnice oraz Czersk.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola